משחקי התפתחות להכנה בבית-חלק ראשון

אחד הדברים החשובים ביותר לאמהות באשר הן הוא התפתחות התינוקות שלהם. כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו הכי מתקדמים, הכי חכמים והכי מפותחים לגילם ולכן אנחנו מוכנות (ומוכנים) לעשות הכל כדי לעזור להם להצליח בזה. אנחנו משקיעות את מירב זמננו בהשקעה בהתפתחות ילדנו ולא חוסכות בשום צורה מכל דבר שיכול לעזור להתפתחות הזאת. כולם יודעים את זה, גם חברות הצעצועים. בגלל זה צעצועי ההתפתחות לתינוקות יקרים בצורה לא פרופורציונאלית לגודל שלהם או לזמן שהם מתאימים לילדים שלנו. ועדיין כולנו קונות אותם. צעצועי ההתפתחות בעולם ילדנו שווה ערך לבגדי מותגי העל בעולמנו הבוגרים.

אחד הלקחים שלמדתי על צעצועי ילדים (שלמען האמת ידעתי עוד מלפני שזה קרה אצלנו בבית אבל הייתי חייבת ללמוד על בשרי) הוא שיותר מהצעצוע עצמו, יקר ככל שיהיה, התינוקות לרוב יעדיפו את אריזת הקרטון שלו ואפילו יותר את השקית שמחזיקה אותו.

אז מה אם הייתי אומרת לכן שאת משחקי ההתפתחות הטובים ביותר אפשר להכין בבית, בקלות ובעלות נמוכה בהרבה מבחנויות? בעזרת חומרים יומיומים, קצת דמיון (ובחלק מהמקרים נסיעה למקס סטוק הקרוב לביתכם) תוכלו להכין את משחקי ההתפתחות המדהימים ביותר שילדיכם יאהבו!

צבעי יד-יוגורט

מהרגע שהתינוק מגלה את הידיים שלו הדבר שהוא הכי רוצה בעולם, זה לגעת ולהרגיש את הכל. ואם זה מלכלך זה בונוס ענקי. אחד הדברים שהכי פחדתי מהם הוא לתת לילד שלי לשחק עם צבעי יד, פחדתי מאיך שהוא יתלכלכך  וילכלכך את הסביבה שלו ואיך לעזאזל יהיה לי כוח לנקות הכל סביבו?

אז אחד הפתרונות שמצאתי לעניין ואהבתי במיוחד הוא להשתמש בצבעי יוגורט. כן כן , זה בדיוק כמו שזה נשמע. שמים צבעי מאכל בתוך יוגורט ונותנים לילדים להפעיל את הדמיון. ככה הם גם נהנים וגם אוכלים אוכל מזין. ועכשיו ברצינות, הם יכולים להתלכלך להרגיש את היוגורט ולצבוע הכל ועדיין, יהיה קל לנקות אחריהם.

שקיות מעוררות חושים

כמה שזה פשוט, ככה מפליא שלא חשבנו על זה קודם. הרעיון הוא פשוט. ממלאים שקית במים או בחומר סמיך יותר כמו ג'לי ובתוכה שמים דברים. זה יכול להיות חיות מפלסטיק, או נצנים או כל דבר אחר שיזוז. התינוק יבין במהרה שהוא צריך לגעת בשקית ולהכות אותה כדי להזיז את המים ואת החפצים בתוכה. רעיון מעולה שיתן לכם כמה רגעים שקטים וכמה תמונות מלאות חיוכים.

להדרכה המלאה לחצו כאן / או כאן

לוחות פעילות לילדים

זה אחד מהרעיונות שראיתי הרבה לפני שנכנסתי להריון ונשבעתי שלנו יהיה אחד כזה. בעלי עוד לא בנה אז אולי הפוסט הזה יהיה רמז מספיק עבה לזה שאני מחכה…

אז העיקרון פה הוא פשוט. נכון שהילדים שלכם אוהבים כל כך לגעת במתגים, שקעי חשמל, טלפונים, מקלדת ובעצם בכל דבר שלנו שאנחנו לא רוצים שהם יגעו בו? לוקחים את כל הדברים האלה ופשוט מחברים ללוח עץ, או כל לוח קשיח אחר, וזהו, עכשיו הוא יתעסק שם שעות.

זה הזמן ללכת למחסן של ההורים לפתוח את תיקי העבודה ולהוציא כל מה שיש. מנעולים, ידיות, מפסקי חשמל והילדים ישבו מול הלוח ויעסיקו את עצמם ויתנו לכם קצת זמן לשתות את הקפה כל עוד הוא חם.

מרקמים

גם לגעת במרקמים שונים משום מה מושך את הקטנטנים שלנו, הם פשוט מוזרים. כל מה שצריך זה להשיג מספר מגוון ככל הניתן של מרקמים ולתת להם לשחק בזה. אפשר להכין ספר של מרקמים שונים או למסגר ולתת לקטנטים להרגיש את ההבדל בין החומרים השונים. קחו פרווה (מלאכותית כמובן), נייר שיוף, שקית בועות, שקות ניילון וכל מה שעולה על דעתכם. שתי דרכים מגניבות הם ליצר לוח גדול של מרקמים או למסגר.

להדרכה המלאה לחצו כאן/ או כאן

לוח רוכסנים

למי שהתינוק שלה מתחיל להתאמן על תפיסת הצבט זה המשחק המושלם. חברו רוכסנים צבעונים באורכים שונים ללוח כלשהו ותנו להם לסגור ולפתוח, לפתוח ולסגור עד שימצו את עצמם, מה שלא יקרה כנראה בשעתיים הראשונות. אחלה אימון לאחיזה העדינה.

חווית הצביעה הראשונה שלי

אחת הפעילויות החמודות ביותר שתשאיר אתכן עם מזכרת שתוכלו להראות לילדכן כשיגדלו. כמה מה שצריך הוא ליצור טיפות מצבעי גועש שונים על קאפה או משטח כלשהו ולתת לילדים להתפרע על הידיים והרגליים כמו שרק הם יודעים לעשות. אם אתן לא מעוניינות שיתלכלכלו פשוט עטפו את הכל בנייר נצמד שקוף שישמור על כל הטירוך נעול בפנים.

אז זה היה החלק הראשון של משחקי התפתחות לפעוטות שאפשר להכין בעצמנו בבית ובקלות. על החלק השני אני אעבוד במרץ. מקווה שמשהו יעניין אתכן ואולי גם יגרום לכן לנסות בבית.

תהנו!

♥ אז מה דעתכן?